KALENDARZ IMPREZ:

 

 

 

Zbigniew Waleryś to znakomity aktor związany m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Wrocławskim Teatrem Współczesnym i Teatrem Polskim w Poznaniu. Znany jest on również z produkcji filmowych: „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Pianista” Romana Polańskiego, czy „Papusza” Joanny i Krzysztofa Krauze. Gościnnie pojawia się także w serialach telewizyjnych: „Czas Honoru”, „Na dobre i na złe”, „Paradoks”, „Pierwsza miłość”, „M jak miłość” i wiele innych.

Zbigniew Waleryś jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. otrzymał Nagrodę Aktorską Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008), Nagrodę Indywidualną za Rolę Drugoplanową na 38. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2013), nagrodę dla Najlepszego Aktora na 58. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid (Hiszpania 2013), Nagrodę Specjalną „Jańcio Wodnik” za rolę drugoplanową na Festiwalu Filmowym we Wrześni (2014) oraz Nagrodę „Gwarancja Kultury” w Kategorii: Film od TVP Kultura za rolę Dionizego w filmie „Papusza” (2014).


Monodram Zbigniewa Walerysia „Ja jestem Żyd z Wesela” to „troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając, co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hirsz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (W. Szymborska)

Roman Brandstaetter zanotował, co mówił bronowicki karczmarz Hersz Singer: „Na progu izby stoi mały, taki blady, rudy, w czarnym szlusroku, sam stoi, nic nie pije, nie tańczy, tylko stoi i patrzy. Coś było w tym patrzeniu, coś było, ale co, tego nie umiem powiedzieć. I wie pan, co ja wtedy pomyślałem? Ja pomyślałem w złą godzinę, że od tego małego, bladego, rudego, będzie wielkie nieszczęście. Wie pan, kto to był? Pan nie może wiedzieć, kto to był. To był ten Wyspiański…”


„ (…) Choć powszechnie znamy „Wesele” Wyspiańskiego, to zupełnie nic nie wiemy o kulisach owego historycznego wydarzenia towarzyskiego w Bronowicach. Na ambitny plan odsłonięcia kulis i odbrązowienia mitu zdecydował się Zbigniew Waleryś (…) Zrealizował swój monodram popisowo – z zapałem, brawurą i kunsztem, które powinny uosabiać żywą i rzetelną sztukę aktorską. Przez kilkadziesiąt minut jesteśmy oto świadkami niezwykłej spowiedzi, a zarazem oskarżenia. (…) Hersz Singer wylewa swoje żale, opisuje tragiczny los, który stał się jego udziałem. Artysta za sprawą swego utworu zmienił, może mało atrakcyjne, ale godne i autentyczne życie spokojnego Żyda. Jego córka Pepka wierzy, iż jest Rachelą – muzą poetów, żona przestaje być połowicą spokojnego karczmarza Singera, a staje się żoną filozofującego Żyda z „Wesela”. Takiego, który w rzeczywistości nie istnieje, który został wymyślony. Singer nie chce zemsty. On tylko domaga się prawa do własnej prywatności, chce umrzeć, jako prawdziwy Hersz, a nie figura z dramatu. Waleryś opowiada smutną historię szarego człowieka, któremu teatr zniszczył biografię. Aktor żongluje rytmem i nastrojem, bawi i wzrusza, zmusza nas do uwagi i pochylenia głowy wobec śmiesznej tragedii. Tak właśnie powinno byś w teatrze!” (Robert Różycki – „Słowo Polskie” nr 243/1994)

NASZ ADRES:

Gminne Centrum Kultury w Żabnie
ul. W. Jagiełły 16
33-240 Żabno
NIP: 871-000-36-50
Nr konta: 17 8589 0006 0290 0930 0752 0001

Centrala: 14 645 66 79
Sekretariat: 14 645 66 79 wew. 21
Dyrektor: 14 645 66 79 wew. 25
Dział Organizacji Imprez: 14 645 66 79 wew. 27
Pracownia komputerowa: 14 645 66 79 wew. 22
Pracownia plastyczna: 14 645 66 79 wew. 28

  GminneCentrum Kultury 
w Żabnie czynne w godz.
8:00 do 20:00

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.