26 kwietnia 2013 r. w Żabnie odbył się Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych „O Wielką Nagrodę Zająca Poziomki”. Organizatorami Przeglądu byli: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ   w Nowym Sączu i Gminne Centrum Kultury w Żabnie.

Była to już 28 odsłona Przeglądu, który miał na celu stworzenie młodym teatrom lalkowym możliwości prezentacji swoich dokonań artystycznych, konfrontacji z innymi teatrami oraz inspirowanie do poszukiwań repertuarowych i nowych środków wyrazu scenicznego.

W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział dziesięć przedstawień zrealizowanych w różnych konwencjach i technikach animacji, w oparciu o scenariusze autorskie i adaptację utworów literackich dla dzieci.  Na scenie Centrum Kultury od godziny 10.00 prezentowały się teatry lalkowe działające w szkołach i instytucjach kultury oraz placówkach edukacyjno-wychowawczych  Małopolski.

O godz. 16.00 zaś na żabieńskiej scenie wystąpił TEATR LALKI I AKTORA „PARAWAN”  ze spektaklem „SŁOWIK” Hansa Christiana Andersena.

XXVIII Przeglądowi towarzyszyła wystawa pokonkursowa lalek teatralnych, zorganizowana przez Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Żabnie. Do konkursu zgłoszono 122 prace. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się jako przedsięwzięcie towarzyszące Przeglądowi.

Widowiska młodych lalkarzy oceniła Komisja Artystyczna w składzie:

1. Ewa Cypcarz Bogucka – aktorka lalkarka

2. Przemysław Sejmicki - aktor  lalkarz

3. Franciszek Palka – artysta plastyk

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie dziewięciu spektakli teatralnych komisja postanowiła przyznać:

dwa równorzędne I MIEJSCA oraz NAGRODY - lalki ZAJĄCE POZIOMKI

i nagrody finansowe po 500 zł:

-Zespołowi Teatralnemu SKRZAT z Olszyn, za perfekcyjnie zwarte etiudy połączone w jedną opowieść w przedstawieniu Żywot muchy zrealizowanym  w technice cieniowej.

-Zespołowi Teatralnemu GALIMATIAS gr. młodsza ze Szkoły Podstawowej w Żabnie, za konsekwentną wizję plastyczną całej konstrukcji spektaklu W poszukiwaniu swojego ja.

dwa równorzędne II MIEJSCA

oraz nagrody finansowe po 400 zł:

-Zespołowi Teatralnemu WESOŁA GROMADKA ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowie, za pasję, radość i ciekawą propozycję inscenizacyjną Czerwonych Kapturków.

-Zespołowi Teatralnemu WESOŁE PRZEDSZKOLAKI z Publicznego Przedszkola w Żabnie, za żywiołowość w przedstawieniu O tym jak wielki Urwis zmienił się w przyjaciela dobrego i zsynchronizowanie dużego zespołu aktorskiego.

dwa równorzędne III MIEJSCA

i nagrody finansowe po 300 zł:

-Teatrzykowi ŻÓŁTA CIŻEMKA ze Szkoły Podstawowej w Porębie Żegoty, za zabawę plastyczną z przesłaniem ekologicznym w spektaklu Szkółka Leśna.

-Zespołowi Teatralnemu GALIMATIAS gr. starsza z Gminnego Centrum Kultury w Żabnie, za umiejętność łączenia klasyki ze współczesnością w kreatywny i dowcipny sposób w przedstawieniu Bajka stara, ale jara.

Ponadto Komisja Artystyczna postanowiła podziękować:

-Zespołowi Teatralnemu ZIP z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Niedomicach, za próbę zmierzenia się z animacją pacynki w przedstawieniu Kopciuszek.

-Zespołowi Teatralnemu ADHD z Dąbrowskiego Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej, za ciekawą propozycję plastyczną papierowych lalek teatralnych w spektaklu Tylko jeden dzień.

-Zespołowi Teatralnemu SZALONA RODZINKA ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Tarnowie, za próbę przedstawienia wartości uniwersalnych w spektaklu Rybka.

Zespoły te otrzymały wyróżnienia finansowe po 200 zł.

Nominacje do udziału w finale XXVIII Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu w dniach 12-13 czerwca 2013 r. otrzymały Zespoły Teatralne: SKRZAT z Olszyn i GALIMATIAS gr. młodsza ze Szkoły Podstawowej w Żabnie.

Nagrodę Jury Dziecięcego przyznano Zespołowi Teatralnemu ZIP z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Niedomicach.

Wszystkie zespoły teatralne uczestniczące w Przeglądzie otrzymały nagrody finansowe, okolicznościowe dyplomy oraz słodycze. Nagrody finansowe zostaną przekazane na konta wskazane przez opiekunów artystycznych zespołów teatralnych.

Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki honorowym patronatem objęli Starosta Tarnowski - Roman Łucarz i Burmistrz Żabna - Stanisław Kusior.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!