Była to już 32. odsłona Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych, która stworzyła młodym lalkarzom niepowtarzalną okazję do zaprezentowania własnych pomysłów scenicznych, a jednocześnie umożliwiła konfrontację z innymi teatrami lalkowymi. O tym, że jest to potrzebne świadczy choćby liczba młodych lalkarzy – na scenie w Żabnie wystąpiło prawie 240 aktorów.

Oprócz prezentacji konkursowych Przeglądowi  towarzyszyły wydarzenia dodatkowe. Była retrospektywna wystawa fotograficzna „Poziomkowe migawki”, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na lalkę teatralną przygotowany specjalnie na tę okazję we współpracy z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Żabnie. Rozstrzygnięciu towarzyszyło uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej. Dla małych aktorów zorganizowane zostały także warsztaty lalkarskie pod hasłem „MAGICZNY ŚWIAT LALEK TEATRALNYCH”.

Tradycją Przeglądu jest także występ profesjonalnego teatru lalkarskiego dla dzieci. W tym roku na zaproszenie organizatorów przyjechał do Żabna Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc ze spektaklem „O rybaku i złotej rybce” w reż. Przemysława Żmiejko.

Wszystkie przedstawienia konkursowe, które poprzedzały występ teatru z Kielc obejrzała i oceniła Komisja Artystyczna, do której w tym roku zaproszeni zostali: Ewa Cypcarz Bogucka (aktorka lalkarka), Ilona Buchner (aktorka lalkarka) oraz Henryk Hryniewicki (aktor - lalkarz, reżyser i konstruktor lalek).

Komisja przyznała nagrody finansowe i statuetki Zająca Poziomki dla: Teatru TUPTUSIE – grupy młodszej ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Teatralnych przy Szkole Podstawowej nr 18 w Tarnowie, Grupy Teatralnej LALKARZE z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu i Zespołu Teatralnego SKRZAT – grupy starszej z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim. „Tuptusie” i „Lalkarze” otrzymali także nominację do udziału w spotkaniu finałowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu w dniach 12 – 14 czerwca 2017 r.

Gminę Żabno w Przeglądzie reprezentowali: Zespół Teatralny WESOŁE ŻABKI z Publicznego Przedszkola w Żabnie, który zajął II miejsce w kategorii: teatry dziecięce 3-6 lat, Zespół Teatralny OLIMPIKI z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Niedomicach – laureat II miejsca w kategorii: teatry dziecięce 7-12 lat oraz zespoły teatralne GALIMATIAS ze Szkoły Podstawowej w Żabnie i ZIP z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Niedomicach, które otrzymały wyróżnienia.

Organizatorami 32. Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych od lat są Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu i Gminne Centrum Kultury w Żabnie.

Dodajmy, że patronat honorowy nad Przeglądem objęli: Burmistrz Żabna – Stanisław Kusior i Starosta Tarnowski – Roman Łucarz.

Patronat medialny nad Przeglądem objęli z kolei: Nowa Gazeta Żabnieńska, Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI, Gazeta Krakowska, Radio RDN Małopolska oraz telewizja Tarnowska.tv.