Prapremiera i premiera spektaklu słowno – muzycznego „Karolina” miały miejsce w niedzielne popołudnie 30 listopada. Oba spektakle zgromadziły komplet publiczności.

Niezwykle poruszające i nastrojowe widowisko, którego uczestnikami byli nie tylko mieszkańcy Żabna, Radłowa i Zabawy, ale Mielca, Limanowej i Wojnicza, wprowadziło wszystkich widzów w nastrój zadumy nad ludzkim losem, nad problemem dobra i zła, które nieodłącznie towarzyszą człowiekowi, nad decyzjami i ich konsekwencjami, które na co dzień podejmujemy i które ponosimy.

Publiczność w Żabnie miała okazję wysłuchać i obejrzeć preludium do Oratorium, do którego słowa napisał Andrzej Pacuła, zaś muzykę stworzyli wspólnie Witek Góral i Ryszard Kusek. Autorzy zgodnie zapowiedzieli, że wkrótce powstaną kolejna części dzieła i obiecali, że ich premiera także odbędzie się w Żabnie.

Zamysłem autora tekstu jest, aby spektakl ten stanowił swoisty filozoficzny i moralny namysł nad cierpieniem, jakiego doznały osoby dramatu zarówno stojące po stronie dobra, jak i po stronie zła, a także te „neutralne". Autor ukazuje dramatyczną prawdę, że każdy, kto popełnia zło, staje się jego sprawcą i ofiarą równocześnie.

Przepiękne wykonanie spektaklu zawdzięczamy Kameralnej Orkiestrze Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu oraz uczestnikom Diecezjalnych Warsztatów Muzycznych. O rozmachu widowiska świadczy chociażby fakt, że odbyło się ono na specjalnie w tym celu zbudowanej scenie.
Koncert poprowadzili, wcielając się w role Jana i Marii Kózków, Marcin Górski i Katarzyna Florek. Nad całością spektaklu czuwała jego reżyserka, koordynatorka, odpowiedzialna za chór i solistów – Magdalena Drozd.

Spektakl „Karolina. Niewinna ofiara I wojny światowej” zrealizowany został przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Kulturalnych Edukacyjnych KAROLINA w Zabawie w ramach projektu „Dialog kultur - sposób poznania i zrozumienia historii oraz nadzieja na budowę społeczeństwa przyszłości".

Wszystkim, którzy przyczynili się do wystawienia Oratorium o bł. Karolinie Gminne Centrum Kultury w Żabnie składa serdeczne podziękowania i gratulacje. Przypomnijmy, że organizatorem spektaklu był Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w Tarnowie na czele z księdzem Dyrektorem Pawłem Górskim, zaś pomysłodawcą i inicjatorem całego przedsięwzięcia był ks. Zbigniew Szostak - Kustosz Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.