KALENDARZ IMPREZ:

 „Credo” to opowieść o życiu i wierze. Zaczyna się od stworzenia świata i grzechu pierworodnego popełnionego przez Adama i Ewę, a kończy zmartwychwstaniem Jezusa. 

- Spektakl jest reżyserowany na podstawie Składu Apostolskiego - mówi ks. Piotr Kiełbasa, wikariusz parafii w Tęgoborzy, pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

-Scenariusz zaczerpnęliśmy z przedstawienia, które przygotowała wspólnota Cenacolo z Medjugorie. Stworzyliśmy podobną ścieżkę dźwiękową, choć w niektórych momentach ona się zmienia. Przekłady polskie są takie same jak w oryginale

Próby do przedstawienia rozpoczęły się w połowie stycznia. 

– Najwięcej czasu pochłonęło przygotowanie ścieżki dźwiękowej – dodaje Grzegorz Wadowski, który wraz z ks. Piotrem podjął się trudu wyreżyserowania „Credo”. – Tę pracę rozpoczęliśmy już w święta Bożego Narodzenia. Potem były próby z aktorami i intensywne ćwiczenia. 

W spektaklu gra 50 aktorów, charakteryzowanych na postaci z czasów Chrystusa. To przede wszystkim młodzież działająca przy parafii Tęgoborze.

- Chcemy w Roku Wiary, poprzez nasze przedstawienie, wzmocnić wiarę u każdego człowieka – u dziecka, osoby młodej, dorosłej i starszych – tłumaczy ks. Kiełbasa. – Na szczęście w Tęgoborzy nie jest trudno zaangażować młodzież w tego typu działania. Są pełni zapału i jak się tylko tworzy dla nich coś dobrego, kiedy widzą, że to ma oddźwięk, że jest pozytywnie przyjmowane przez społeczeństwo, to ich to cieszy.

W rolę Chrystusa wcielił się sam ks. Piotr Kiełbasa. Jego matkę – Maryję zagrała zaś Karolina Mrzygłód. – Przyjęłam tę rolę z ogromnym przejęciem – zaznacza młoda aktorka. 

Danielowi Bieńkowi przypadły w udziale postacie Adama, Józefa, Jana i arcykapłana. 

– Jak tylko ksiądz Piotr zadzwonił do mnie z propozycją zagrania w spektaklu nie wahałem się ani przez chwilę – mówi. – Wymagało to troszkę wysiłku, ale efekt przeszedł nasze oczekiwania. 

Najwięcej pracy do wykonania miały uczennice, które zagrały tancerki. Najpierw spotkania trzy razy w tygodniu na półtoragodzinnych próbach, a potem ćwiczenie układów niemal codziennie. Poświęconego czasu i trudu włożonego w przygotowanie spektaklu nikt jednak nie żałuje.

To, co pokazali uczniowie, na wielu twarzach wywołało łzy wzruszenia. Przedstawienie było niezwykłym widowiskiem, którym młodzi aktorzy amatorzy dali świadectwo o Jezusie Zmartwychwstałym. „Credo”, czyli chrześcijańskie wyznanie wiary, było wyznaniem wiary niemal bez słów, ale za pomocą muzyki, tańca i gestów. Niezwykłość potęgowała także gra świateł i przejmująca muzyka. 

 

 

NASZ ADRES:

Gminne Centrum Kultury w Żabnie
ul. W. Jagiełły 16
33-240 Żabno
NIP: 871-000-36-50
Nr konta: 17 8589 0006 0290 0930 0752 0001

Centrala: 14 645 66 79
Sekretariat: 14 645 66 79 wew. 21
Dyrektor: 14 645 66 79 wew. 25
Dział Organizacji Imprez: 14 645 66 79 wew. 27
Pracownia komputerowa: 14 645 66 79 wew. 22
Pracownia plastyczna: 14 645 66 79 wew. 28

  GminneCentrum Kultury 
w Żabnie czynne w godz.
8:00 do 20:00

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.