Jednym z nich był drużynowy konkurs wiedzy o Żabnie pod hasłem „Moje Żabno”, który odbył się w dniach 20 i 21 maja br. Celem konkursu było odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego, poznawanie przeszłości miasta, popularyzacja wiedzy na temat ludzi wpisanych w jego historię i kształtowanie poczucia więzi regionalnej poprzez upowszechnianie wiedzy o małej ojczyźnie. Honorowym patronatem konkurs objął Burmistrz Żabna – Stanisław Kusior.

Zmagania uczniów polegały na wypełnieniu testu składającego się z 45 pytań. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Maria Kulig, Jolanta Sak, Paweł Domański, Zygmunt Zając, Anna Rąpała i Magdalena Dziura.

Ze względu na poziom trudności test przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych : szkoły podstawowe i szkoły gimnazjalne. W kategorii szkół podstawowych do udziału w konkursie zgłosiło się 26 drużyn z: Żabna, Otfinowa, Niedomic, Sieradzy, Odporyszowa i Łęgu Tarnowskiego. Z pośród nich najlepsi okazali się: Paulina Grabka i Joanna Gaik ze Szkoły Podstawowej w Żabnie oraz Agata Kaczówka i Martyna Mędala ze Szkoły Podstawowej w Sieradzy – obie drużyny zajęły I miejsce. Jakub Chłopecki i Jan Kijowski oraz Paulina Tatarczuch i Emilia Dyszkant (wszyscy ze Szkoły Podstawowej w Żabnie) uplasowali się na drugim miejscu. Trzecie miejsce przypadło w udziale Magdalenie Michalskiej i Mikołajowi Lechowi ze Szkoły Podstawowej w Żabnie, Annie Szatkowskiej i Patrycji Rzeźnik oraz Gabrieli Kiwior i Patrykowi Żabie ze Szkoły Podstawowej w Sieradzy. Wyróżnieni zostali: Mikołaj Widła i Dominik Sak ze Szkoły Podstawowej w Żabnie oraz Martyna Lechowska i Natalia Miękina ze Szkoły Podstawowej w Odporyszowie.
W kategorii szkół gimnazjalnych do konkursu zgłosiło się 17 drużyn z Żabna, Otfinowa i Niedomic. Najlepsi okazali się Jakub Rzeszutek i Patryk Długosz, Szymon Sak i Aleksandra Złotowska oraz Karolina Padło – wszyscy z Publicznego Gimnazjum w Żabnie. Miejsce drugie zajęli Maria Macko i Wiktoria Tapa oraz Julita Pietraszek i Paulina Lechowicz z Publicznego Gimnazjum w Żabnie. Na trzeciej pozycji znalazły się Magdalena Mosio i Aleksandra Sak z Publicznego Gimnazjum w Niedomicach. Wyróżnienia otrzymali Maciej Kuboń i Katarzyna Łoś oraz Olivia Kłosowska i Sylwia Onak z Publicznego Gimnazjum w Żabnie.

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali książki o historii miasta z okolicznościowym autografem autora Pawła Domańskiego – historyka i pasjonata historii Żabna. Laureaci konkursu zaproszeni zostali do udziału w uroczystym wręczeniu nagród, które odbędzie się 28 maja o godz. 10.00 w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Wręczone wtedy też zostaną nagrody w konkursie plastycznym i fotograficznym, które także zostały ogłoszone z okazji jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich dla Żabna.

Dodajmy, że organizatorami konkursów są: Gminne Centrum Kultury, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie, Towarzystwo Przyjaciół Żabna oraz Urząd Miejski w Żabnie.
A dla tych, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta zamieszczamy testy, które rozwiązywali uczestnicy konkursu.