Wzruszające wypowiedzi ofiar wypadków i ich bliskich oraz służb ratowniczych w połączeniu z mocnym obrazem na ekranie, z pewnością wpłynęły na świadomość młodych ludzi. Przedsięwzięcie, którego celem było uświadomienie młodym ludziom konsekwencji wynikających z nieostrożnej jazdy samochodem, odbyło się w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie 18 listopada br.

Program edukacyjny „Road Show" odbył się w ramach oficjalnych obchodów „Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych”. Zorganizowany został przez Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Małopolską Wojewódzką Radą BRD. Gmina Żabno była partnerem tego wydarzenia.

W czasie dwugodzinnego spotkania uczniowie z gminy Żabno spotkali się z policjantami z wydziału ruchu drogowego tarnowskiej komendy, strażakiem z komendy PSP w Tarnowie, ratownikiem medycznym, a także z poszkodowanym w wypadku drogowym i ojcem, który w wypadku drogowym stracił syna. Uczestnicy mogli ponadto obejrzeć nierzadko drastyczne filmy z wypadków oraz akcji ratowniczych, które szokując, z pewnością działały na wyobraźnię.

Młodzież na własne oczy mogła zobaczyć skutki brawury na drodze oraz jazdy po alkoholu. Prawdziwych relacje osób, które na co dzień stykają się z ofiarami wypadków, obsługują zdarzenia drogowe lub straciły w nich swoich bliskich, na pewno na długo utkwią w pamięci młodych osób, rozpoczynających swoją przygodę za „kółkiem". Dla nich też przygotowany został „symulator dachowania”, w którym mogli poczuć, jak to jest znaleźć się w samochodzie biorącym udział w wypadku.

W czasie spotkania rozstrzygnięty został także konkurs „Bądź bezpieczny na drodze” zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.