Po raz 36. rozdane zostały nagrody w Małopolskim Przeglądzie Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki, który 27 kwietnia odbył się w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie.

 

 

 

 

 

 

 

Laureaci i uczestnicy Przeglądu z pewnością nie byli zawiedzeni, bo pula nagród była naprawdę imponująca. Lalki  Zająca Poziomki, nominacje do udziału w finale Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu i nagrody finansowe powędrowały do rąk młodych aktorów. W tym roku najlepszymi teatrami okazały się: w kategorii teatrów dziecięcych - TUPTUSIE grupa młodsza ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie, a w kategorii teatrów młodzieżowych - zespół teatralny TUiTAM z Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim. TUPTUSIE zaprezentowały spektakl w konwencji teatru przedmiotu pt. „To tylko zabawa” w reż. Iwony Kapy, a teatr TUiTAM zachwycił Komisję Artystyczną spektaklem „Cyrkowo” w reż. Moniki Madej w konwencji tzw. czarnego teatru. Oba zespoły teatralne otrzymały także nominację do udziału finale Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu.

W tym roku w Przeglądzie, który jest największą imprezą „lalkarską” w województwie małopolskim, wzięło udział 10 zespołów teatralnych, co przełożyło się na liczbę blisko 200 młodych aktorów. W Przeglądzie zaprezentowały się następujące grupy teatralne: „Skrzaty” z Publicznego Przedszkola w Żabnie, „Stokrotki” z Publicznego Przedszkola w Niedomicach, „Czarny kot” ze Szkoły Podstawowej w Ilkowicach, „Olimpionki” ze Szkoły Podstawowej w Niedomicach, „Pracownia kata” z Bieckiego Centrum Kultury w Bieczu, „Tuptusie” grupa młodsza i średnia ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie, „Skrzat” oraz „TUiTAM” z Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim oraz „Wyjście awaryjne” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe, które odebrali z rąk: Burmistrz Żabna Marty Herduś, Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza, Radnej Rady Miejskiej w Żabnie Leokadii Madury, Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Andrzeja Zarycha, Zastępcy Burmistrza Żabna Piotra Brody, Sekretarza Gminy Żabno Tomasza Gdowskiego i Dyrektor Centrum Kultury w Żabnie Marty Warias.

Tradycyjnie przeglądowi w Żabnie towarzyszył spektakl finałowy. W tym roku był to Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc ze spektaklem „O Wilku i Czerwonym Kapturku” w reż. Przemysława Żmiejko. Dodatkowo uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać okolicznościowe wystawy fotograficzne: „To my! Poziomkowi lalkarze” oraz „Poziomkowe pokolenia” – retrospektywną wystawę plenerową. W Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie otwarta została także pokonkursowa wystawa lalek teatralnych. Otwarciu tej wystawy, przygotowanej we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Żabnie, towarzyszyła uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród i dyplomów uczestnikom konkursu.

36. Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski,  Burmistrz Żabna Marta Herduś i Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Organizację Przeglądu wsparło także Gminne Przedsiębiorstwo Kanalizacyjne w Niedomicach.

Patronat medialny sprawowali: Nowa Gazeta Żabnieńska,  Radio RDN Małopolska oraz portal e-kurier dąbrowski. 

Organizatorzy Przeglądu: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie i Gminne Centrum Kultury w Żabnie serdecznie dziękują wszystkim za udział i gratulują  uczestnikom 36. Małopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki.