Odsłonięciem pamiątkowej tablicy i koncertem muzyki klezmerskiej uczczono w Żabnie 80. rocznicę likwidacji getta.

80. rocznica likwidacji getta w Żabnie w ramach Aktion Reinhardt przyjęła formę dwudniowych obchodów. W ich ramach zorganizowany zostały spacer historyczny „Śladami żabnieńskich Żydów”. Kilkudziesięcioosobową grupę po mieście i cmentarzu żydowskim oprowadzał historyk Paweł Domański. Na terenie miasta stanęły także dwie wystawy plenerowe: "Aktion Reinhardt" 1942–1943" oraz "Zagłada Żydów europejskich" udostępnione przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

Główna część obchodów miała miejsce 20 września. Wtedy u zbiegu ulic 3 Maja i Tarnowskiej odsłonięta została tablica upamiętniająca żydowskich mieszkańców Żabna i okolic, wywiezionych z getta żabnieńskiego w 1942 r. do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu oraz zamordowanych przez Niemców na terenie Małopolski. W uroczystości odsłonięcia „macewy pamięci” udział wzięli mieszkańcy gminy Żabno, przedstawiciele władz samorządowych gminy Żabno i gminy Bełżec,  powiatu tarnowskiego i dąbrowskiego, IPNu w Krakowie,  delegacja z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz harcerze z 5. TDH w Żabnie. Uroczystość odsłonięcia tablicy zakończyło zapalenie symbolicznego światła pamięci.

Druga część obchodów miała miejsce w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Tam odbył się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Klezmorim Trio. Artyści (Karolina Stasiowska – altówka i śpiew, Marcin Wiercioch – akordeon, Piotr Południak – kontrabas) zainspirowani aszkenazyjską kulturą galicyjskiej diaspory, przenieśli widownię do muzycznego świata przedwojennych sztetli. Podczas ich koncertu można było usłyszeć najpopularniejsze utwory i piosenki w języku jidisz, jak również historie ich powstania. Klezmorim Trio stworzyło perfekcyjne połączenie tradycyjnych melodii żydowskich i współczesnych, autorskich aranżacji, co dało niezapomniany efekt, za co zachwycona publiczność owacjami na stojąco nagrodziła muzyków. Koncert zespołu Klezmorim Trio odbył się w ramach projektu „Koło kultury", finansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego.

Imprezą towarzyszącą wspomnianym wydarzeniom była wystawa fotografii Marcina Głuszka zatytułowana „Jorcajt”. Na wystawie w Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie znalazło się ponad 50 autorskich fotografii przedstawiających pielgrzymujących chasydów. Zdjęcia stanowią swoistą fotograficzną opowieść o uroczyście obchodzonych zgodnie z kalendarzem żydowskim rocznicach śmierci zwanych jorcajtem. Wystawa będzie czynna do 21 października. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00 oraz w soboty od 10:00 do 14:00.