78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Żabna uczcili koncertem.

 

 

 

 

Koncert "Żabno śpiewa (nie)zakazane piosenki" odbył się w centrum Żabna - na placu przy Dębie Wolności. Śpiew prowadził Zespół Wokalny "Cantabile" działający przy Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Wybrzmiały takie piosenki jak: "Sanitariusza Małgorzatka", "Pałacyk Michla" , "Zośka" czy "Siekiera, motyka". Zgromadzona na placu publiczność otrzymała okolicznościowe śpiewniki i ochoczo włączyła się do wspólnego śpiewania. 

W koncercie, wspólnie z mieszkańcami Żabna, udział wzięli: władze samorządowe gminy Żabno - burmistrz Żabna Marta Herduś i zastępca burmistrza Piotr Broda, Radni Rady Miejskiej w Żabnie, przedstawiciele szkół, przedszkoli, organizacji i instytucji działających na terenie gminy.

Koncert miał na celu upamiętnienie Powstania Warszawskiego, które było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Było także najdonioślejszym działaniem Armii Krajowej. Walki trwały 63 dni. Powstanie było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla współczesnych Polaków jest symbolem męstwa w walce o niepodległość.  

 

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia Gminne Centrum Kultury w Żabnie kieruje do strażaków ochotników z OSP w Żabnie oraz harcerzy z 5 TDH w Żabnie.