Gminne Centrum Kultury w Żabnie przechodzi w ostatnim czasie metamorfozę. Z Centrum Kultury powoli przekształca się w Centrum eKultury. Oprócz bowiem oferty realizowanej w wersji stacjonarnej, w siedzibie instytucji - Centrum Kultury otwiera się na użytkowników Internetu. 

 

 

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi zakupionemu w ramach programu „Konwersja cyfrowa domów kultury”, dzięki udziałowi w szkoleniach, webinariach i konsultacjach z tutorem cyfrowym, a także dzięki ogromnemu zaangażowaniu i kreatywności pracowników część działalności edukacyjnej, kulturalnej czy rozrywkowej przeniesiona zostanie do sieci. Już teraz w mediach społecznościowych Centrum Kultury w Żabnie znaleźć można reportaże z wydarzeń (Konkurs na palmę wielkanocną), fragmenty koncertów (występ dzieci z Chersonia przebywających na terenie gminy Żabno podczas koncertu z okazji Dnia Kobiet), kolorowanki dostępne poprzez stronę internetową, czy rozwijający się profil GCK na Instagramie. 

W najbliższym czasie planuje się uruchomić streaming wydarzeń realizowanych w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. W przygotowaniu jest też wirtualna wystawa pokonkursowa literacko-plastycznego konkursu „Kum(k)aj Żabno”, gdzie prezentowanym ponad 100 pracom towarzyszył będzie głos lektora czytającego nadesłane na konkurs rymowanki. 

Wszystkie te działania, zmierzające do wzbogacenia oferty kulturalnej są możliwe dzięki zakupionemu wyposażeniu. W ramach programu „Konwersja cyfrowa domów kultury” Centrum Kultury w Żabnie zakupiło m.in.: kamery, monitor, mikrofony reporterskie, mikser do streamingu, aparaty fotograficzne, smartfony, power banki, gimbale i tablet graficzny. W Pracowni Komputerowej jedno stanowisko komputerowe wyposażono w specjalistyczną mysz i klawiaturę komputerową ułatwiającą korzystanie z komputera osobom z niepełnosprawnościami.

Projekt Konwersja cyfrowa domów kultury finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.