Niezwykle uroczyście przebiegał tegoroczny Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych „O Wielką Nagrodę Zająca Poziomki” w Żabnie. Z okazji 35 jubileuszowego Przeglądu był tort z fajerwerkami, czerwony dywan, odznaczenia i nagrody dla instruktorów teatralnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

35. Jubileuszowy Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki odbył się 19 maja w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Przegląd zgromadził dużą liczbę zarówno widzów, jak i uczestników. W Przeglądzie wzięło udział 10 grup teatralnych z województwa małopolskiego. Reprezentowali oni miejscowości: Żabno, Rzepiennik Strzyżewski, Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Nowy Targ, Smęgorzów i Libiąż. 

Najwyższe trofea czyli statuetki Zająca Poziomki zdobyli: Grupa Teatralna LALKARZE ze Spytkowic z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu za spektakl „Kapryśna królewna” w reżyserii Anny i Jacka Krakowiaków oraz Zespół Teatralny BRAK SŁÓW ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie za spektakl „Kim jestem” w reżyserii Justyny Bociek i Alicji Bańbor. W kategorii teatrów najmłodszych nagrodę  „POZIOMKOWEGO LASU” otrzymał Teatr GALIMATIAS ze Szkoły Podstawowej w Żabnie za spektakl „Królewna Gburka” w reżyserii Elżbiety Kijowskiej i Ewy Korus.

 

Jubileuszowemu Przeglądowi towarzyszyło mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Były to: plenerowa wystawa fotograficzna „Poziomkowe pokolenia”, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej „Pacynki, marionetki, kukły”, wystawa plakatów Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych oraz spektakl teatralny „Zupka z blaszanego kubka” w wykonaniu Teatru Uszytego.

Święto teatru lalkowego w Żabnie było także okazją do docenienia i nagrodzenia pracy instruktorów teatralnych. Honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odznaczona została Elżbieta Kijowska. Okolicznościowe nagrody - „Poziomkowe parawany” otrzymali instruktorzy: Justyna Kapa, Anna i Jacek Krakowiakowie oraz Publiczne Przedszkole w Żabnie. Wśród zaproszonych gości w Żabnie znaleźli się: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Burmistrz Żabna Marta Herduś, radna Rady Miejskiej w Żabnie Leokadia Madura, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Andrzej Zarych i etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach.

 

Organizatorami Przeglądu są Gminne Centrum Kultury w Żabnie, które jest także gospodarzem Przeglądu i Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie.

Patronat honorowy nad Przeglądem sprawowali: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Burmistrz Żabna Marta Herduś i Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Patronatem medialnym wydarzenie wsparli: tygodnik TEMI, Radio RDN Małopolska, portal e-kurier dąbrowski, Nowa Gazeta Żabnieńska oraz Ilustrowany Kurier Codzienny.

Wszystkim laureatom Przeglądu i odznaczonym gratulujemy, a pozostałym, uczestnikom i widzom serdecznie dziękujemy za udział w 35. Jubileuszowym Małopolskim Przeglądzie Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki w Żabnie.