Gminne Centrum Kultury w Żabnie zaprasza na pokaz filmu „Świadkowie” w reż. Mirosława Krzyszkowskiego i spotkanie autorskie z dziennikarzem, publicystą Bogdanem Wasztylem, który opowie o losach polskich więźniów Auschwitz. Spotkanie odbędzie się 15 listopada o godz. 10:00 w Centrum Kultury w Żabnie.

Film „Świadkowie” to dokument z 2018 r. (36 min.). Ukazuje losy obywateli polskich więzionych w Auschwitz - Polaków, Żydów i Romów – w kontekście historii nazistowskich Niemiec, powstania i funkcjonowania obozu oraz niemieckiego aparatu terroru. Film został nominowany do nagrody "Zamość Perła Renesansu" 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Na festiwalu otrzymał wyróżnienie, na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana" zdobył I Nagrodę w kategorii: Martyrologia narodu oraz na Festiwalu Polonijnym “Losy Polaków” - II nagrodę.

Wydarzenie realizowane jest przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej”.

Bogdan Wasztyl to dziennikarz, publicysta "Dziennika Polskiego" (1990-2006), redaktor naczelny miesięcznika "Dialog-Pheniben" (2006-2008), dyrektor i redaktor naczelny TVP Kraków, trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera, laureat Nagrody Pro Publico Bono, laureat Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i wielu innych nagród dziennikarskich. Współautor kilku książek, redaktor i wydawca m.in. książek "Kto ratuje jedno życie", "Ochotnik do Auschwitz", "Chorzowianie w KL Auschwitz", "Za wiarę", „Pilecki. Śladami mojego taty”; współautor filmów dokumentalnych „Pod Giewontem”, ”Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Niezłomni pod drutami Auschwitz”,  „Ucieczka z piekła”,  „Pilecki”, „Lustro”. Autor projektów: "Oświęcimska Dekada 1938 – 1948", "Póki żyjemy...", "Auschwitz. Blisko domu", "Auschwitz. Memento", „Projekt Pilecki”, „Podróże z Pileckim”, „Cena Wolności”.