Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z Sekcją Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia w ramach Miesiąca Języka Ojczystego 2021, zorganizowały VI konkurs na Gadkę, mający na celu zaprezentowanie gwarą własnego regionu opowieści na zadany temat, jakim w tym roku było „Gadajcie coście we wsi jadali!”

 

 

 

W konkursie wzięło udział dwoje uczestników z Siedliszowic: Krzysztof Ryndak w kategorii dorosłej oraz przygotowana pod jego okiem Maria Bieszczad w kategorii dziecięcej. Obie „gadki” zdobyły I miejsca, a jury było zachwycone talentem gawędziarskim, oraz umiejętnościami posługiwania się gwarą.

Oboje uczestników to członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Siedliszowic u Tatara, gdzie udzielają się w grupie regionalnej, prezentującej widowiska przedstawiające dawne obyczaje z Siedliszowic. To nie koniec sukcesów! Krzysztof zdobył także I miejsce jako gawędziarz ludowy w 38 Przeglądzie „Krakowski Wianek” w Szczurowej i otrzymał nominację na ogólnopolski konkurs Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Krzysztof Ryndak

 

Maria Bieszczad