Wspaniała pogoda i dobre nastroje dopisywały wszystkim uczestnikom i publiczności zgromadzonej przed sceną przy Galerii Żabno.

Najważniejszym celem Przeglądu, który odbył się 4 czerwca br. było kontynuowanie tradycji cyklicznych spotkań strażackich orkiestr dętych z terenu Powiatu Tarnowskiego oraz wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego i popularyzacja wartościowej sztuki muzycznej.

W tym roku na Przeglądzie zaprezentowało się 6 orkiestr: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Szerzyn, Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic, Orkiestra Dęta OSP z Rzepiennika Strzyżewskiego, Orkiestra OSP z Żurowej, Orkiestra Dęta za Szczepanowic i Orkiestra Dęta z Łęgu Tarnowskiego.

Orkiestry zaprezentowały bogaty i różnorodny program artystyczny. Ich występy oceniało Jury w składzie: mjr Dariusz Bylina – Kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Krakowie, chor. Tomasz Stronias – Tamburmajor Orkiestry Wojskowej w Krakowie i Tomasz Gajewski – wykładowca w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Krakowie oraz solista, puzonista Opery Krakowskiej.

Po dokonaniu wnikliwej oceny Komisja przyznała:

I miejsce dla Orkiestry Dętej OSP z Żurowej

II miejsce dla Orkiestry Dętej OSP z Rzepiennika Strzyżewskiego

III miejsce dla Orkiestry Dętej OSP z Szerzyn.

Wyróżnienie otrzymała Orkiestra Dęta OSP z Filipowic.

Wszystkie orkiestry otrzymały nagrody finansowe oraz dyplomy i pamiątkowe statuetki.

Oprócz orkiestr dętych na scenie w niedzielne popołudnie zaprezentowali się także najmłodsi i najbardziej utalentowani soliści z gminy Żabno – laureaci 19. Gminnego Konkursu Piosenki dla dzieci „Wiosenne Nutki”. Artyści zaprezentowali zgromadzonej publiczności swoje zwycięskie piosenki, w których dominowała tematyka wiosenna. Na scenie wystąpili: Hubert Kobyłecki z Żabna, Ewa Migdał z Ilkowic, Agata Szwalec z Ilkowic, Kacper Chodoła z Niedomic, Izabela Olesińska z Łęgu Tarnowskiego, Amelia Chodoła z Sieradzy, Agnieszka Ciukaj z Otfinowa, Jakub Kijowski z Sieradzy, Daria Nawój z Łęgu Tarnowskiego, Aleksandra Słupek z Otfinowa, Emilia Klich z Ilkowic i Kamila Mrówka z Żabna.

Patronat honorowy nad XIII Przeglądem Orkiestr Dętych Powiatu Tarnowskiego sprawowali Burmistrz Żabna Stanisław Kusior oraz Starosta Tarnowski Roman Łucarz.