Kolędowali w Żabnie

Niedzielnym Koncertem Laureatów zakończył się 22. Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Żabnie. W ciągu 3 dni przesłuchań konkursowych na scenie Gminnego Centrum Kultury zaprezentowało się 300 osób. Wszyscy laureaci konkursu odebrali z rąk Burmistrza Żabna i ks. wicedziekana Antoniego Augustyna pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Do konkursu w tym roku zgłosiło 134 solistów i 32 zespoły, co łącznie dało liczbę 300 uczestników. Na scenie dominowały pastorałki, ale nie zabrakło też kolęd w tradycyjnym wydaniu.

W związku z dużą liczbą uczestników powołane dwie Komisje Artystyczne. W Komisjach pracowali:
Agnieszka Dyk – wokalistka zespołu Brathanki
Wojciech Jackowiec – tarnowski wokalista
Kamil Patulski – instruktor muzyki w GCK w Żabnie
Rafał Traczyk – instruktor muzyki w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie
Beata Chłoń – pracownik żabnieńskiej biblioteki, z zamiłowania muzyk.

Celem 22. Regionalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek było poszukiwanie młodych talentów wokalnych i instrumentalnych z całego regionu. W konkursie udział wzięli mieszkańcy takich miejscowości jak: Tarnów, Brzesko, Wola Rzędzińska, Szczucin, Dabrowa Tarnowska, Pawęzów, Zalasowa, Radgoszcz, Joniny, Wierzchosławice, Zabawa, Łukowa, Przybysławice, Łękawka, Poręba Radlna, Lisia Góra, Jodłówka – Wałki, Starachowice, Tuchów, Janowiec, Gromnik, Radłów, Nowy Targ, Brody, Siemiechów oraz Otfinów, Ilkowice, Odporyszów, Niedomice, Gorzyce, Pasieka Otfinowska, Sieradza, Łęg Tarnowski, Bobrowniki Wielkie i Żabno.
Efektem prac Komisji Artystycznej było 47 nagrodzonych solistów i 18 nagrodzonych zespołów. Komisja Artystyczna przyznała też nagrodę Grand Prix dla Marty Miller z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.

Dodajmy, że patronat honorowy nad Konkursem objęli Burmistrz Żabna – Stanisław Kusior i Starosta Tarnowski – Roman Łucarz.

Na 22. Regionalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek kolędowanie w Żabnie się nie kończy. Już w najbliższy czwartek – 25 stycznia o godz. 17.30 mieszkańcy Ilkowic oraz uczniowie i nauczyciele z tamtejszej szkoły (dotkniętej pożarem – jak pamiętamy) wystąpią w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie z przedsięwzięciem pod hasłem „Popołudnie z jasełkami i kolędą”. W programie znajdą się m.in. widowisko jasełkowe „Uwierz w narodzenie Pana” oraz występ tarnowskiego chóru Gos.pl.

Z kolei w niedzielę – 28 stycznia o godz. 18.00 w Centrum Kultury w Żabnie koncert kolęd zagra zespół Allegro Tarnów z gościnnym udziałem Konrada Molczyka. Na obie imprezy wstęp jest wolny.