Matecznik tradycji w Żabnie

29 września w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zainaugurowana została działalność Małopolskiej Szkoły Tradycji. W jej ramach powstanie przy Gminnym Centrum Kultury w Żabnie „Matecznik Tradycji” czyli centrum edukacji tradycyjnej kultury ludowej.

W Mateczniku zorganizowane zostaną Warsztaty Muzykowania Ludowego, Warsztaty Tańca Ludowego, Warsztaty Tradycyjnych Zawodów i Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W związku z tym już dzisiaj ogłaszamy zapisy do szkółki muzykowania. Poszukujemy zarówno uczniów chętnych do nauki gry na tradycyjnych instrumentach, jak i nauczycieli - „mistrzów”.

MATECZNIK TRADYCJI składał się będzie z kilku działań dotyczących różnych aspektów niematerialnego dziedzictwa kulturowego: muzyki, tańca, tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego. Poszukujemy muzykantów, którzy grali bądź nadal grają na tradycyjnych instrumentach oraz tancerzy, rękodzielników i rzemieślników, czyli – osób, które mogłyby pretendować do miana Mistrzów Tradycji w swoich dziedzinach. Jednocześnie zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się tradycyjnych zawodów, gry na instrumentach i tańca ludowego czy rzemiosła artystycznego. Chętnych zapraszamy do zgłaszania się w sekretariacie Gminnego Centrum Kultury w Żabnie tel. 14 645-66-79.

W ramach Warsztatów Muzykowania Ludowego prowadzone będą indywidualne zajęcia nauki gry na instrumentach tradycyjnie wchodzących w skład muzyki ludowej (skrzypce, trąbka, klarnet, basy, heligonka) oraz, jeśli poziom warsztatowy uczestników będzie wystarczający, zajęcia polegające na wspólnym muzykowaniu. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach muzycznych jest posiadanie własnego instrumentu.

Projekt edukacyjny Małopolska Szkoła Tradycji został sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (FUNDUSZE EUROPEJSKIE Program Regionalny).